Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı Tarifi

Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı İçin Malzemeler :
  • 1 paket Kemalpaşa Tatlısı
  • Paket üzerinde yazan kadar su ve şeker
Muhallebisi için:
  • 1 litre süt
  • 1,5 çay bardağı toz şeker
  • 3 yemek kaşığı dolusu nişasta
  • 1 paket vanilya
  • 2 yemek kaşığı un
Muhallebili Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır?

Derin bir tencere içine 3,5 su bardağı su ve 3,5 su bardağı toz şeker ekleyin. Şeker eriyinceye kadar karıştırınız. Şeker tamamen eridikten sonra şerbeti kaynamaya bırakın.

Daha sonra kaynayan şerbetin içine 1 paket kemalpaşa tatlısını koyun. Kemalpaşa tatlıları pişerken sık sık karıştırın ki, tatlılar şerbetini eşit çeksin. Şurubu iyice çekip, şişen kemalpaşa tatlılarını soğumaya bırakınız. Daha sonra kemalpaşa tatlılarını eliniz ile hafifçe bastırıp, şerbetlerini akıtın. Kemalpaşa tatlılarını, aralarında biraz mesafe kalacak şekilde yerleştirebileceğniz büyüklükte yuvarlak bir teflon kalıbın içine yerleştirin.

Diğer taraftan muhallebi için; derin bir tencere içine 1 litre süt koyun. üzerine 3 yemek kaşığı dolusu nişasta, 2 yemek kaşığı un ve 1,5 çay bardağı toz şeker ekleyip, iyice karıştırın. Ocak üzerine alıp, koyu bir kıvam alana kadar pişirin.

Daha sonra pişen muhallebi içine 1 paket vanilya koyup, karıştırın. 2 dakika kadar ilk sıcaklığının gitmesini sağlayın. Ardından muhallebiyi kemalpaşa tatlılarının üzerine dökün. Spatula yardımı ile üzerlerini düzeltin.

Hazırladığınız muhallebili kemalpaşa tatlısını en az 4-5 saat kadar ya da 1 gece budolabında bekletin. Daha sonra tatlıyı buzdolabından çıkartıp, spatula yardımı ile kenar kısımlarından hava almasını sağlayın. Eğer kemalpaşa tatlınız şerbetini salarsa, kenar kısımdan fazla suyunu dikkatlice dökün. Ardından servis tabağına ters çevirerek, yavaşça çıkartın.

Hazırladığınız muhallebili kemalpaşa tatlısını dilimleyerek, soğuk servis edebilirsiniz.